O projekcie



Projekt Atlas Działań Państwa powstaje w ramach Stowarzyszenia Absolwentów Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. Naszym celem jest prezentacja tez odnośnie najistotniejszych zagadnień dotyczących funkcjonowania państwa, m.in.: demografii, obecności Polski w UE, rynku pracy, postępu technologicznego, administracji publicznej czy bezpieczeństwa energetycznego.


Manifest (projekt)

W obecnym czasie, w obliczu ogromnej złożoności zagadnień dotykających naszego państwa, gospodarki, czy społeczeństwa, gubimy gdzieś podstawową wiedzę na temat tego, w którą stronę powinniśmy się kierować w naszych działaniach, naszej pracy, naszych decyzjach. Dlaczego kraj potrzebuje inwestycji, zdrowego społeczeństwa, czemu mamy wspierać nasz przemysł, podnosić wydajność pracowników, czy szukać nowych źródeł energii? Na te pytania zazwyczaj mamy gotowe odpowiedzi, słowa-wytrychy: żeby gospodarka rosła, żeby była konkurencyjna, żebyśmy mogli wydajniej korzystać z zasobów. Brakuje nam jednak głębszej refleksji: jaki jest faktyczny cel tych wszystkich działań? Czy nieustanne pomnażanie kapitału bądź wzrost PKB? Czy nie zatracamy jakiejś perspektywy, gdy naszą główną troską stają się wielkości różnych wskaźników, tak przecież niedoskonałych w odzwierciedlaniu pełnej rzeczywistości naszej gospodarki i społeczeństwa?
Jako eksperci w poszczególnych dziedzinach, posiadamy i rozwijamy profesjonalne umiejętności i specjalistyczną wiedzę, ale często w wąskim zakresie. W takiej sytuacji zdarza się, że podsuwane nam z zewnątrz dokumenty, propozycje pewnych ujęć całościowych, przyjmujemy bezrefleksyjnie jako pewnik, jako słuszne rozwiązanie dylematów naszego państwa. Te dokumenty często są przygotowywane przez osoby z międzynarodowych instytucji, znajdujących się daleko od realiów naszego kraju. Proponowane nam wnioski z zewnątrz, od tych "obiektywnych i profesjonalnych" akceptujemy z tej przyczyny, że pomimo specjalistycznej wiedzy w naszym obszarze, brakuje nam pewnej generalnej wiedzy co do procesów globalnych, tzn. na poziomie makro.
Z tego względu istnieje potrzeba wypracowania całościowej wizji zagadnień dotyczących państwa, tzn. czegoś, co będzie mogło służyć jako baza do stworzenia strategii modernizacji państwa opartej na solidnym fundamencie, pewnym rdzeniu. Naszym zadaniem jest odpowiedzenie sobie na pytanie, gdzie jest ten rdzeń, wokół którego możemy budować całościową wizję państwa i jego funkcjonowania?
To podejście wynika z refleksji, że żadnej strategii modernizacji państwa nie można skutecznie przeprowadzić, jeśli nie ma ona wspólnego spoiwa. Nawet jeśli strategia obejmuje ogromną liczbę zagadnień, wchodzi szczegółowo w każdą problematykę, to jeśli jej zabraknie tego wspólnego punktu, do którego można odnieść pozostałe elementy - będzie skazana na defragmentację poszczególnych rozwiązań, tj. jako reforma państwa - na niepowodzenie. Wspólne spoiwo może zaś nadać bieg reformie całości.
Nasz projekt kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych sprawniejszym funkcjonowaniem naszego państwa. Urzędnicy państwowi, funkcjonariusze, specjaliści - oni wszyscy są predysponowani do tego, by podejmować decyzje w oparciu o pewien pogląd na całość. Taka spójna wizja daje nam także sposobność na głębsze utożsamienie się z naszym państwem i przypisaną mu racją stanu. Pozwala nam to wyjść w naszym działaniu poza wąskie pojęcie administratora, tzw. menedżera od spraw publicznych.